Twitter: https://twitter.com/ufukkaraca
Facebook: https://www.facebook.com/krccomtr
Mail: ukaraca@ufukkaraca.com.tr

İstihare namazı nedir? Nasıl kılınır? İstihare Duası…

İstihare Namazı İstihare namazı nedir? Nasıl kılınır?

Bir şeyler yapacağımız zaman, ilk olarak yapmamız gereken şeylerin başında istihare namazı geliyor fakat bir çok insan ne olduğunu bilmiyor, bilenlerin çoğu da nasıl yapıldığını bilmiyor iki rekat namaz kılıp yatıyor gelişi güzel bir şekilde…

Bir iş yapmadan önce, Biriyle evlenmeden önce ve bir çok şeyin hakkımızda hayırlı olup, olmayacağına dair rüya yolu ile bize Hak tarafından bize bildirilmesidir.

Rüyalar 3 şeşittir; Rahmani, Şeytani, Psikolojik.

İstihare de görülen rüyalar Rahmani’dir.  (İçiniz fesat ise, istihareye yattığınız zaman şeytani rüya görme ihtimaliniz yüksektir… Nabza göre şerbet…)

İstihareye yattığınız zaman sanmayın ki ak sakallı bir dede gelecek ve size bu işi yapma, bununla evlenme, bundan uzakdur diyecek…

Normal rüya gibi görünür ve bir çok şey nettir, kalktığınız zaman pek bir şey hatırlayamayabilirsiniz, sonradan aklınıza gelebilir ve birden fazla rüya görebilirsiniz.

Tavsiye; Rüyayı gördükten sonra İnternet’ten tabirlerine bakmayın, Sanal alemde herkes bir şeyler yazabiliyor…

Üstünüzün temiz olmasına dikkat edin,
Namaza başlarken istihare namazı kılmak için niyet edin, 2 Rekat namaz kılınıyor…
İlk rekat’te Sühbaneke, Fatiha, Kafirun suresi, İkinci rekat’te fatiha ve ihlas suresini okuyun. (Kafirun suresini bilmiyorsanız Ayet-el kursi okuyabilirsiniz.)
Namazdan sonra aşağıdaki duayı okuyunuz.

İstihare Duâsı Şudur;

“Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. “

İstihare duası türkçesi, dilerseniz bunu da okuyabilirsiniz;

“Allah’ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah’ım eğer bu iş, benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı ise bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli ise bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle.”

Duayı aklınızda tutamıyorsanız bir kağıda yazabilirsiniz, namazdan sonra okuyacaksınız çünkü…

Bunları yaptıktan sonra hiç bir şekilde kimseyle muhabbet etmemek gerekiyor, yatış şeklinize dikkat etmelisiniz, yüzünüz kıbleye dönük olmalı ve yattığınız zaman Salatü Selam getirerek yatmalısınız, uyuyana kadar…

Salatü Selam; Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed

Göreceğiniz rüya da kırmızı, siyah şerdir yani her ne yapacaksınız sizin için hayırlı olmayacağı ve yapmamanız gerektiği anlamına gelir, Yeşil ve beyaz ise hayırdır, yapacağınız işin doğru ve sizin için hayırlı olacağına işarettir.

Direkt olarak kırmızı, yeşil göremezsiniz, başta söylemiş olduğum gibi ak sakallı dede de gelmez…

Örneğin kendinizi ormanda görürsünüz, orman yeşildir, yani yapacağınız işte hayır vardır.
Yada ormandasınız, orman yeşil değil de kırmızıdır bu da şerdir, yapacağınız işte hayır yoktur.

Bir kerede göremeyebilirsiniz, 7 Kere istihareye yatabilirsiniz, Bir kerede görebilmek için Tasavvuf Ehli olmanız gerekir ki buda günümüzde oldukça zordur ama doğru bir yoldur…

Not; Kendi deneyimlerimden yola çıkarak yazdığım bir yazı, sağda, solda farklı bilgiler olabilir.

Yorumlar

  • ahmet

    29 Haziran 2013, 10:14


    hocam benim sorum istihare namazı kılındıktan sonra ilk gün beklenen işaret alınmazsa ara verilmeden 7 gün devam edilmeli mi yoksa ara verilebilir mi? verilirse ne yapılmalıdır baştan mı başlanmalıdır?

  • Ufuk KARACA

    01 Temmuz 2013, 03:22


    Tarikat dersi alacaksan ve bunun için soruyorsan 7 gün hayır talep etmek istiharenin adabındandır. Diğer türlü de 7 gün arka, arkaya yapabilirsin ama göreceksin diye bir kayide yok, bir çok kişi yatıyor, görenler sınırlı sayıda :)

Yorum Ekle

* işaretli lanları doldurmak zorunludur.

İsim *

E-Mail *

Siteniz